Je lepší podnikat sólo nebo s partnerem?

Realizovat vlastní podnikatelský záměr je vždy sázka na nejistotu. Nikdy nevíte, jestli se to skutečně podaří a Vy nepřijdete o všechny úspory, které by jinak padli na vysokoškolské vzdělání Vašeho dítěte. Proto není divu, že se chcete o někoho opřít – obchodní partner je na to ideální.
Vaše případné ztráty budou menší, jistiny vyšší a nápady budou naskakovat dvakrát tak rychle. V tom případě není o čem přemýšlet, ne? Skutečně je ale partnerské obchodování Váš šálek kávy? Nebo by tento business skončil jen velkým fiaskem, dluhy na všech světových stranách a spory mezi dlouholetými přáteli?
dvě dívky na trávníku
Zde je několik důvodů, proč není moudré obchodovat s partnerem:
1.       rozdílný podnikatelský záměr
Základní kámen úrazu každého partnerského podnikání. Vždycky se budete v jistém směru názorově rozcházet. I kdybyste byli ty největší spřízněné duše na planetě, vždycky se něco najde. A Vaše neshody Vám mohou pěkně zavařit.
 
2.       hra kdo je tady šéf
Že jste si na začátku stanovili rovnocenné postavení? A koho to zajímá. Vždycky bude jeden pracovat lépe, výkonněji nebo bude přicházet s lepšími nápady, protože ten druhý má momentálně partnerské problémy, rodinu nebo zdravotní omezení. A to ten druhý bude přirozeně požadovat větší podíl na zisku, zásluhách nebo aby měl v názvu firmy jméno jako první. A už je malér.
 
3.       podnikání se do soukromí netahá
Pokud jste s partnerem do podnikání hodně položení, může se stát, že čára mezi osobním a pracovním životem se začne pomalu ale jistě rozmazávat. Proto se pak nachytáte, že v práci místo nových projektů řešíte hádku s manželkou kvůli práci a doma zase trable v kariéře. Obě sféry tím samozřejmě velice trpí.
 muž podávající ruku
4.       kamarád nebo partner?
Pokud je Váš partner blízká osoba, se kterou jste prakticky neustále, začnete se potýkat s problémem: „S kým teď vlastně mluvím? S kamarádem nebo obchodním partnerem?“ Začnete přemýšlet, co je vhodné prozradit v práci a co v soukromí. Nakonec už jste v tom tak zamotaní, že domov a práce je v podstatě totéž, jen s jinými tapetami.
 
5.       máte se plné zuby
To, že se svým kamarádem trávíte celé dny v práci a pak se sejdete ještě i o víkendu, si dříve nebo později začne vybírat svou daň. V soukromí začnete vytahovat škrty z práce a v práci po sobě zase budete štěkat, kvůli tomu, že Vám partner před patnácti lety na střední přebral vysněnou holku.
Pokud skutečně přemýšlíte, že se pustíte do podnikání s partnerem, měl byste se nejdřív zamyslet sám nad sebou. Vážně Vám vyhovuje pracovat s někým a o všechno se s ním dělit? Vážně tohle pětadvacetileté přátelství chci obětovat pro nějaké vzdálené možná? Pokud jste rozhodnuti podnikat s partnerem, měl byste zvážit možnost, zapojit někoho úplně cizího. Poznáte nového člověka, na kterého nemáte dlouholeté citové vazby a máte jistotu, že hranice mezi osobním a pracovním životem zůstane netknuta.