Jak na jazykové zkoušky

To, že si myslíte, že nějaký jazyk ovládáte, ještě neznamená, že tomu skutečně tak je. Většina má tendenci se podceňovat, ale spousta lidí se i přeceňuje, proto i zaměstnavatelé hlavně ve služebním sektoru stále častěji vyžadují jazykové certifikáty, které zcela jasně řeknou, jak na tom s daným jazykem jste.

Např. u angličtiny je to dnes téměř samozřejmostí, protože základy ovládá snad už každý, ale jinak je úroveň mezi lidmi velmi rozdílná i po absolvování např. stejného vzdělání. Navíc takovýto certifikát Vám nemusí pomoct jenom při shánění práce, ale i při studiu v zahraničí, nebo pokud byste např. chtěli v dané zemi zažádat o trvalý pobyt.


Jaký certifikát zvolit?

Volba jazyka záleží čistě na Vás, Vašich schopnostech a mnoha dalších faktorech. Na českém trhu práce ale budou obecně nejžádanějšími jazyky angličtina a němčina. Určitě se vyplatí zaplatit si jazykovou školu a složit takovou zkoušku, která je mezinárodně uznávaná, protože spousta českých certifikátů nemá za hranicemi žádnou váhu. V průběhu uvažování zvažte i jaké „zaměření“ certifikátu by se Vám zamlouvalo – obchodní, akademické nebo běžná mluva? I to hraje důležitou roli, hlavně v přípravě.


Nelitujte peněz

Investice do vzdělání se vždy vyplatí, proto se v tomto ohledu nebojte investovat a dopřejte si kvalitní začátek do Vašich pokusů o získání certifikátu. Pouze s kvalitní jazykovkou se můžete zlepšit a ustálit v jazyce natolik, aby úspěšné složení zkoušky bylo samozřejmostí.


Vše chce čas

Nicméně i pokud chodíte do jazykové školy, musíte se přípravě na certifikát věnovat i doma. Nestačí jen plnit potřebné úkoly, protože opravdu pomoct může např. i sledování filmů nebo čtení v cizím jazyce, kdy člověk nenásilně rozšiřuje svoji slovní zásobu, celkově schopnost porozumění textu a ještě to není žádné biflování, ale praktické využití jazyka.