Para hokej

Nedávno skončilo v Ostravě mistrovství světa v para hokeji. Český tým získal neuvěřitelné čtvrté místo. I když hráče medaile minula velmi těsně, jedná se o naprosto fenomenální výkon, pokud vezmeme v potaz věkovou hranici hráčů, kdy nejstarší hráč má přes padesát let a především také okolnosti. Tým hráčů totiž neměl žádnou výraznou podporu a celé mužstvo stálo především na silné motivaci hráčů. Někteří z nich dokonce opustili i zaměstnání, aby se mohli tréninku věnovat naplno. Účast na turnajích byla neuvěřitelně vysoká a překvapivá a velký zájem byl znát z okruhů, kde bychom tak velké zanícení snad ani nečekali.

lední hokej toronto

Pojďme si o tomto sportu říci něco více. Para hokej, neboli také sladge hokej je sportovní alternativa pro postižené hráče, kteří mají postižení dolní části těla. Buď jsou ochrnutí, nebo jim chybí jedna či obě končetiny. Hráči jsou umístěni do speciálních ocelových saní se dvěma noži a pohybují se pomocí dvou krátkých hokejek. Ty mají na jednom konci ocelové hroty a na druhém čepel, se kterou ovládají puk. Brankář hraje s jednou hokejkou. Hraje se na ledové ploše, která je stejná jako pro klasický hokej, stejný je i počet hráčů, jen branka je kvůli hendikepu zmenšená.

Historie tohoto sportu spadá do šedesátých let dvacátého století. Vymyslela ho skupina pacientů z rehabilitačního centra a již v roce 1969 se odehrálo první mezinárodní utkání.
brankář hokeje

Na zimních paralympijských hrách se sladge hokej poprvé představil na zimních paralympijských hrách v Lillehammeru v Norsku. Od té doby patří mezi nejoblíbenější a nejsledovanější paralympijské hry.

Historie sportu v Čechách je ovšem mnohem kratší. První tým byl založený až v roce 1999 ve Zlíně a další týmy vznikali postupně. Dalo by se říci, že para hokej je v České republice stále ještě v plenkách a o to více musíme ocenit naše borce.