Bereme se!

Jen těžko si dnes někdo dovede představit, jak to vypadalo, když jste si před třiceti lety chtěli nechat vytisknout svatební oznámení. Přišli jste do tiskárny, která byla jedna jediná v celém městě. Řekli jste, že chcete nechat vytisknout svatební oznámení a dostali jste do rukou knihu, kdy byly všechny možnosti, co tiskárna nabízela. Pro představu, byly to bílá oznámení se zlatých potiskem, nebo barevná oznámení, což byla béžová, růžová a modrá. Mohli jste si vybrat, jestli to bude jen pohlednice, nebo rozevírací oznámení.

svatba

Pak jste vybírali básničku, kterých bylo na výběr o něco více než barev, ale donést si svoji vlastní, to asi ani nikoho nenapadlo. Vybrali jste si jednu z dejme tomu třiceti básniček a dodali vlastní text, místo svatby, čas, jména. A tím veškerá kreativita končila. Není proto divu, že pokud jste se dostali do věku, kdy se vdávali a ženili všichni vaši známí, tak vám ve schránce přistály někdy i stejné svatební oznámení, která se lišila jen datumem a jmény.

Podobný problém nastal, když se na svatbě četly svatební gratulace na pohledech a svatebních přáních, která byla předtištěná a výběr v tehdejších stáncích PNS nebyl opět největší, takže stejnou gratulaci jste slyšeli i třikrát.

V dnešní době se kreativitě meze nekladou a některá svatební oznámení jsou skutečnými mistrovskými dílky, které často vypovídají hodně o osobnostech nevěsty a ženicha. Podkladem jsou fotografie a tiskárna už jen vytiskne námi dodané oznámení na kvalitní fotopapír. Někdo ještě dává na oznámení i básničky, ale většina už volí slogany nebo výroky či prosté: bereme se!

svatba

Svatební oznámení se někdy stávají i sběratelským koníčkem. Ale to byste museli být osobou z bulváru nebo mít vskutku originální oznámení. Nejdůležitější je ale fakt, že se máte rádi a rozhodli jste se to stvrdit sňatkem.

Tak přejeme mnoho šťastně prožitých společných let.