Keto dieta

Keto dieta je založená na principu: Když tělo nemá dostatek krevního tuku, sahá pro potřebnou energii do svých vlastních tukových zásob. V játrech začnou produkovat z mastných kyselin ketony, ty slouží jako zdroj energie, a tento stav se nazývá ketóza.

Co jíst při keto dietě

Mezi vhodné potraviny patří: maso, ryby a mořské plody, vejce, sýry a zelenina. Mezi oblíbenou a vhodnou zeleninu patří květák, zelí, avokádo, brokolice, cuketa, špenát, chřest, kale, zelené fazole a růžičková kapusta. Mezi nevhodné potraviny patří mrkev a brambory. Mezi vhodné ořechy patří pekanové, para a makadamové a mezi nevhodné zas pistácie a kešu.

losos k obědu

Co nejíst při keto dietě

Mezi zakázané potraviny patří cukr, mléko, bílá rýže, brambory, pečivo, těstoviny, některé ovoce, alkohol. Můžete pít čistou vodu, kávu, čaj a příležitostně vinný střik.

Výhody keto diety

Mezi výhody keto diety patří to, že ketóny potlačují pocit hladu a bílkoviny zas potlačují chuť na sladké. Úbytek tuku je poměrně veliký.

zelený chřes

Nevýhody keto diety

Musíte si uvědomit, že ketóza je stav nouze, takže opravdu není pro každého. Tuto dietu by neměli držet těhotné a kojící ženy. Dále by jí neměli držet lidi, kteří mají cukrovku, nemocné ledviny nebo ti, kteří mají potíže se srdcem.

Největší nevýhodou je to, že může dojít k takzvanému jojo efektu. Všechny diety, které trvale nezmění vaše stravovací zvyky, přinášejí to, že když se vrátíte k vaší původní stravě, tak můžete opět přibrat a bohužel je to někdy i víc, než to co jste zhubli.

Jestliže si budete kupovat keto přípravky v prášku, budeme mít méně starostí s nakupováním jídelníčku, ale přechod na běžnou stravu bude o to velice horší. Jestliže si budete vařit sami, počítejte s tím, že budete muset na jídlo hodně myslet a dost plánovat dopředu. V prvních dnech této diety se můžete cítit unaveně, nesoustředěně a dokonce můžete mít i zažívací potíže, než si tělo zvykne na nový režim.