Jaké výhody nabízí mechanický invalidní vozík

Bohužel, ne všichni lidé se mohou pochlubit párem dokonale fungujících nohou. Mezi námi jsou i tací, jejichž schopnost chodit je buď silně omezena, nebo dokonce neexistující. Naštěstí pro takové lidi existují nejrůznější pomůcky, které jim mají pohyb usnadnit.

Jednou z nich je i mechanický invalidní vozík. Jedná se o typ pojízdného křesla, které není vybaveno motorem a pohybuje se tedy pouze na základě lidské síly. Typickým způsobem uvedení do pohybu je roztočení zadních kol, která jsou oproti předním velká. Je to z toho důvodu, aby na ně člověk sedící v křesle dosáhl.

vozik3

Je samozřejmé, že tento typ není vhodný pro lidi, kteří mají omezenou schopnost pohybu nejen nohou, ale i rukou. Pro ty se pak mnohem spíše hodí elektrická varianta, kdy sedící člověk uvádí stisknutím tlačítka do činnosti motor, který potom uvádí zařízení do pohybu.

Co se změny směru týče, u mechanického typu je jí dosahováno pomocí rozdílného tlaku a způsobu otáčení obou zadních kol. U motorového pak díky nejrůznějším páčkám a tlačítkům. Není tedy třeba se bát, že budeme muset jezdit pouze rovně.

vozik4

Nabízí se ale otázka: který z obou dvou jmenovaných, tedy z mechanického a elektrického, je lepší? Jistě, chtělo by se říci, že elektrický, neboť nabízí větší pohodlí, kdy uživatel není nucen roztáčet vlastníma rukama kola. To není ani příliš hygienické, zvláště venku na ulici – stačí projet psím exkrementem a už jej máte na ruce.

Ovšem mechanický typ má oproti elektrickému několik výhod: za prvé, je možné jej složit. To oceníte zejména při cestách automobilem či jiným dopravním prostředkem. Lze jej složit prakticky na placku, kterou lze dát pohodlně do kufru nebo připevnit na střechu.

Dále je tu samotný aspekt roztáčení kol. Jistě, může se to zdát nepohodlné, avšak jedná se o poměrně účinné cvičení horní poloviny těla. Díky tomu se předejde svalové atrofii této části těla, která by jinak hrozila.

Který z nich je tedy lepší, záleží jen na vás. Ideální je řídit se podle konkrétní situace.