Jezdectví jakožto sport. Pro koho se vyplatí?

Když už si vybíráte pro sebe nebo své děti nějaký sport, musíte myslet na to, jestli se vám vyplatí ho financovat. Výběr sportu obvykle závisí na finančních schopnostech domácnosti. Zejména, pokud chceme daný sport provozovat pravidelně a věnovat se mu plně. Jedním z takovýchto finančně náročných sportů je třeba jezdectví. Jezdectví je obecně sport, který se týká jízdě na koni. Může jít o parkurové skákání, drezuru, hobby ježdění, westernové ježdění… Každopádně při jakékoliv disciplíně, která se dělá s koňmi je třeba mít řádné vybavení. Je to hlavně kvůli bezpečnosti a ochraně proti pádu z koně. Hlavní výbavou je kvalitní helma, boty, jezdecké kalhoty, chrániče na tělo, rukavice… A mnoho dalších kousků výbavy.

 

žena na koni

 

Také musíme počítat s tím, že náklady na samotné lekce nejsou malé. Pravidelné lekce vás mohou vyjít až na tisíce měsíčně. Záleží jaký druh lekcí navštěvujete a jakou máte úroveň. Postupem času se také může stát, že si budete chtít pořídit svého vlastního koně, kterého budete sami za doprovodu trenéra cvičit. To jsou pak další obrovské výdaje navíc. Samotná koupě koně, pravidelně veterinární prohlídky, vybavení na koně, jídlo, pamlsky, ustájení… A list by mohl jít dál a dál. Takže než se do jezdectví pustíte, pořádně si to promyslete, jestli na to budete vlastně v delším časovém horizontu mít dostatek peněz.

 

dívka na koni

 

Jezdectví je ale krásný sport a může vás úplně pohltit, takže ty investované peníze jistě stojí za to. Sami uvidíte, že je to zábava, která vytrénuje jak vaše tělo, tak duši. Práce se zvířaty obecně člověka uklidňuje a dodá mu takový zvláštní pocit. Při jezdectví si cvičíte vlastně všechny části těla. Nohy, ruce, záda, břišní svaly a hlavně rovnováhu. Jízda na koni vám může dokonce pomoci s problémy se zády. Rytmické pohyby koně páteř uvolňují a naučí vás sedět ve vzpřímené poloze.